Wybory samorządowe są powszechne. Oznacza to, iż każdy obywatel może swobodnie w nich uczestniczyć. Ograniczenie tego prawa następuje tylko w ściśle określonych i uzasadnionych przypadkach.
Kto może na mnie głosować?
Czynne prawo wyborcze – tj. prawo wybierania – w wyborach samorządowych do Rady Miasta Krosna ma obywatel polski oraz obywatel Unii Europejskiej nieposiadający polskiego obywatelstwa, który kończy 18 lat najpóźniej w dniu głosowania i na stałe zamieszkuje na obszarze Miasta Krosna.
Kto nie ma prawa głosować?
Czynne prawo wyborcze nie przysługuje osobom:
- pozbawionym praw publicznych w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu;
- pozbawionym praw wyborczych w wyniku prawomocnego orzeczenia Trybunału Stanu;
- ubezwłasnowolnionym w wyniku prawomocnego orzeczenia sądu.
Niezameldowani oraz goście.
Obywatele, którzy stale zamieszkują w Krośnie, ale nie są zameldowani, mogą zostać wpisani do rejestru wyborców po złożeniu pisemnego wniosku w urzędzie tej gminy. W dokumencie należy uwzględnić imię i nazwisko wnioskodawcy, imię ojca, datę urodzenia oraz numer ewidencyjny PESEL. Do wniosku należy też dołączyć:
- kserokopię aktualnego dokumentu tożsamości wnioskodawcy;
- pisemną deklarację, w której zainteresowany podaje swoje obywatelstwo i adres stałego zamieszkania na terytorium RP.
Decyzję o przyjęciu bądź odrzuceniu wniosku podejmuje burmistrz w terminie 3 dni od wniesienia dokumentu.
Głosowanie poza granicami kraju
W przypadku wyborów samorządowych nie istnieje możliwość głosowania spoza granic kraju. Swój głos można oddać jedynie w Polsce – tam, gdzie dana osoba widnieje w rejestrze wyborców.
Głosowanie przez pełnomocnika
Do głosowania z wykorzystaniem pełnomocnictwa są uprawnione osoby o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Pełnomocnikiem może zostać wyłącznie obywatel wpisany do rejestru wyborców w danej gminie.
By uzyskać akt pełnomocnictwa niepełnosprawny wyborca musi złożyć stosowny wniosek do burmistrza gminy najpóźniej w 10 dniu przed datą wyborów. Do dokumentu należy załączyć:
- kopię aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania lub jego tłumaczenie przysięgłe w przypadku obywateli UE bez obywatelstwa polskiego;
- pisemną zgodę pełnomocnika zawierającą jej nazwisko i imię (imiona) oraz adres zamieszkania, a także nazwisko i imię (imiona) osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania;
- kopię zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego pełnomocnikowi w przypadku, gdy osoba ta nie jest wpisana do rejestru wyborców tej samej gminy, co udzielający pełnomocnictwa.
Głosowanie korespondencyjne w wyborach samorządowych 2018
Wyborca niepełnosprawny może też głosować korespondencyjnie. Wybór tego rozwiązania powinien być zgłoszony przez niepełnosprawnego komisarzowi wyborczemu najpóźniej w 15. dniu przed dniem wyborów. Pakiet wyborczy zostanie dostarczony zainteresowanemu przez urzędnika wyborczego.